Šachové dějiny jsou plné výjimečných hráčů a osobností, zápasů, které tvořily historii, kontroverzí, které více či méně změnily směr jejich vývoje. Jako v každém sportu, i v šachu se formovaly rivality mezi hráči, jejichž soupeření se stalo kořením šachového světa a magnetem zájmu šachové veřejnosti. Šlo o rivality, které vznikly díky častým a vyrovnaným konfrontacím za šachovnicí, osobním antipatiím a sporům, či dokonce ideovým nesouladům ohledně podstaty šachové strategie. V této sérii článků vám představím deset největších šachových rivalit v dějinách.
5. místo: Anand vs Kramnik
Rivalita čtrnáctého a patnáctého mistra světa je výsledkově nejvyrovnanější šachové soupeření v historii. V průběhu let spolu tito dva velikáni odehráli 93 partií klasického šachu, každý z nich vyhrál jedenáct, zbytek skončil remízou. Odehráli také nespočet partií v rapidovém i bleskovém šachu, s přiměřeně podobnými výsledky.
Další věc, kterou mají společnou, je jejich nejvyšší dosažený FIDE rating, který činí 2817. Dnes je proto velmi těžké říct, kdo z nich byl lepším hráčem. Možná lehce navrch může mít Anand, protože se mu podařilo vyhrát jejich nejdůležitější souboj ze všech – zápas o titul mistra světa 2008.
„Dvacet let jsme se střídali na druhém a třetím místě světa,“ řekl Anand. „Vždycky jsme měli velmi vyrovnané skóre, dokonce tak, že po více než 150 partiích (včetně rapidu a blesku) jsme skončili oba na úplně stejných číslech.“ A tak to i zůstane, neboť Kramnik ukončil kariéru a Anand tak napůl.
Poprvé se střetli v roce 1989, když bylo Kramnikovi 14 a Anandovi 19 let. Poslední klasickou partii odehráli o třicet let později, v roce 2019 ve Wijk aan Zee. Pravidelně se střetávali na těch nejprestižnějších šachových akcích: ve Wijk aan Zee se střetli dvanáctkrát, pětkrát na London Chess Classic, jedenáctkrát v Linares, dvanáctkrát v Dortmundu. Dvakrát se střetli na Mistrovství světa 2007, které se hrálo turnajovým formátem, a dvakrát na Turnaji kandidátů 2014. Všechny čtyři partie skončily remízou, ale oba turnaje vyhrál Anand.
Zřejmě se dá říct, že Anand je celkově o něco úspěšnějším hráčem, co se týče turnajových úspěchů. A jak už bylo řečeno, v roce 2008 porazil Kramnika v zápase o titul mistra světa. Porazil ho přesvědčivě a bez žádných kontroverzí či skandálů.
Takový byl ostatně celý vztah dvou mistrů světa. I přes vzájemnou konkurenci k sobě mají lidsky blízko. Kramnik Anandovi pomáhal při jeho zápase s Topalovem v roce 2010. To bylo jistě motivováno nejen jeho přátelstvím s Anandem, ale taky jeho nepřátelstvím s Topalovem.
Když Anand po několika nepovedených letech konečně ztratil titul mistra světa v zápase s Carlsenem, nejprve ani nechtěl nastoupit do Turnaje kandidátů, do kterého měl jako poražený ze zápasu automatický vstup. Kramnik ho tehdy pozval na večeři a snažil se ho přesvědčit, aby na turnaji startoval. A Anand, nejen že startoval, ale turnaj bez porážky vyhrál. Na tiskové konferenci po turnaji svému rivalovi děkoval.
Oba zůstali přáteli i po konci kariéry Kramnika. V roce 2021 spolu odehráli zápas ve variantě šachu, kde je zakázána rošáda. Anand zápas vyhrál, ale tady šlo více o popularizaci této varianty a o experiment než o vítězství.
Když ukončoval kariéru, měl Kramnik o Anandovi jen slova chvály: „Vždy jsem oceňoval, jaký je Vishy člověk, ne jen jeho šachový talent. A protože jednou člověk o titul mistra světa přijít musí, tak pro mě byl Anand nejlepší možný hráč i člověk, kterému jsem jej mohl předat. Tak jsem to viděl tehdy a vidím to tak i teď.“
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chess_games_between_Anand_and_Kramnik
https://en.chessbase.com/post/rivals-vishy-anand-and-vladimir-kramnik
https://chessdailynews.com/anand-thanked-kramnik-for-urging-him-to-play-in-the-candidates-tournament
Autor článku:
Bc. Miroslav Janeček
Miroslav Janeček (*1999) je aktuálně studentem magisterského programu Anglická filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pochází z Opavy a hrdě reprezentuje svůj šachový klub Slezan Opava, ve kterém také působí jako trenér mládeže. Je spoluzakladatelem ŠachMédia a hlavním autorem článků. Ve volném čase se kromě šachů a psaní věnuje také raketovým sportům, historii a literatuře.